Aktualności

Letnica 3.0, czyli kolejny milowy krok w rozwoju tej części miasta

Nowa jakość przestrzeni publicznej w Letnicy. Powstanie nowoczesny obiekt przemysłu czasu wolnego z multimedialnym Oceanarium i Egzotyczną Laguną. Rozbudowuje się także AmberExpo – siedziba Międzynarodowych Targów Gdańskich. 

ZOBACZ MATERIAŁ

Gdy w 2011 roku – na rok przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej – otwarto nową arenę, niewielu Gdańszczan wierzyło, że stadionowa inwestycja odmieni oblicze tej postindustrialnej dzielnicy. Jednak konsekwentny proces rewitalizacji wspierany przez miasto oraz skuteczne dążenie zarządu spółki Arena Gdańsk - będącej właścicielem stadionu i sąsiadujących z nim działek - do znalezienia satysfakcjonującej miasto koncepcji zagospodarowania terenów przy-stadionowych oraz partnerów inwestycyjnych zdolnych do jej realizacji, zdają się przynosić dzisiaj pierwsze znaczące efekty.

„Dzielnica Letnica na początku tego stulecia wymagała od nas większego zainteresowania. Momentem przełomowym dla tej części Gdańska była decyzja o ulokowaniu tu Stadionu Energa Gdańsk wybudowanego z okazji Euro2012. Jednak atrakcyjność Letnicy budowana jest obecnie nie tylko przez Stadion. Dzięki budowie Tunelu pod Martwą Wisłą Letnica jest dzielnicą świetnie zlokalizowaną, z bezpośrednim wyjazdem na obwodnicę. Miasto pozyskało z Unii Europejskiej, a także przeznaczyło z własnego budżetu, ogromne środki na rewitalizację i odnowienie budynków mieszkalnych, chodników oraz dróg dojazdowych, zbudowaliśmy nową siedzibę Międzynarodowych targów Gdańskich. Teraz czas na kolejne, odważne kroki. Jestem przekonany, że zaprezentowane dzisiaj plany, na czele z nowoczesnym Kompleksem Nautilus Gdańsk, przyczynią się do jeszcze szybszego rozwoju dzielnicy Letnica, jak i całego miasta Gdańska.” – powiedział otwierając konferencję Prezydent Paweł Adamowicz.

Wydarzenie miało charakter informacyjny. Przedstawiono efekty dotychczasowych działań oraz zaprezentowano wizję przyszłego dynamicznego rozwoju Letnicy, którego głównym motorem ma pozostać strefa czasu wolnego, sport oraz turystyka. Podkreślano wagę dotychczasowych inwestycji infrastrukturalnych i komunikacyjnych, bez których rozwój Letnicy byłby bardzo ograniczony. Mówiono również o przyszłej rozbudowie o kolejną halę i mały hotel AmberExpo, czyli siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich, budowie nowoczesnego kompleksu boisk do piłki nożnej czy efektownego łącznika Stadionu i MTG - budynku w kształcie Żagla.

„Zadaniami, które postawił przed nami Prezydent Adamowicz, było znalezienie pomysłu na rozwój Letnicy oraz partnerów zdolnych do realizacji tego pomysłu w oparciu o kapitał prywatny” – przekonywał Andrzej Bojanowski – Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich. „Obiekt Nautilus, który powstanie w najbliższych latach w sąsiedztwie stadionu, to – oprócz dalszej rozbudowy centrum targowo-konferencyjnego Amber EXPO – efekt tego właśnie zadania. Dzięki wspólnej pracy udało nam się w ostatnich miesiącach podpisać umowę inwestycyjną dającą szansę na powstanie w Letnicy jednego z najnowocześniejszych i największych obiektów edukacyjno-rozrywkowych w Europie, wykorzystując przy tym kapitał i know-how partnera prywatnego”.

Po wystąpieniu Prezesa Bojanowskiego, Marek Borkowski – partner i założyciel biura architektonicznego IMB Asymetria wraz z Kamilem Pakoszem – przedstawicielem PFI Future SA z Wrocławia – przedstawili szczegóły architektoniczne oraz funkcjonalne obiektu Nautilus. Po prezentacji na stadionie, przybyli goście mieli możliwość uczestniczenia w symbolicznym przecięciu wstęgi przepasującej wizualizacje obiektu, które od 12 października otaczają działkę, na której powstanie Nautilus. Przecięcia wstęgi dokonał Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wraz z Prezesem Zarządu PFI Future – Markiem Nowarą, który podziękował Gdańszczanom za tworzenie miasta świadomego, nowoczesnego i otwartego na wyzwania. Prezes Nowara obiecał, że obiekt Nautilus zapewni nową jakość przestrzeni publicznej w Letnicy oraz będzie powodem dumy dla mieszkańców Gdańska.

„Obiekty takie jak Nautilus pełnią wiele ról – tworzą przestrzeń do spędzania czasu wolnego dla mieszkańców, przyciągają turystów, napędzają lokalną gospodarkę i przyczyniają się do rozwoju kolejnych inwestycji w miastach, w których funkcjonują” – mówił Prezes Nowara. „Chcemy, aby Gdańsk sięgał po więcej, by stawał się coraz lepiej rozpoznawalną, ale i rozwijającą się w sposób zrównoważony destynacją turystyczną. By stał się numerem jeden wybrzeża Bałtyku. Liczę, że nasza inwestycja przyczyni się do takiego właśnie rozwoju Gdańska”.

Wśród zaproszonych gości - oprócz przedstawicieli władz miasta, radnych miasta i dzielnic czy pracowników podmiotów miejskich, nie zabrakło też autorytetów w dziedzinie architektury, przedsiębiorców, mieszkańców czy w końcu młodzieży szkolnej, dla której Prezes Nowara przygotował niespodziankę – zapowiedział bowiem konkurs, w którym nagrodami będą wyjazdy klasowe do wybranych miast w Polsce i Europie.

Jednym z gości przybyłych na konferencję był Pan Wojtek Grabianowski – autor projektu Stadionu Energa z biura RKW+, który bardzo pozytywnie odniósł się do prezentowanego projektu architektonicznego obiektu Nautilus. „Cieszę się, że projektanci zdecydowali się na bryłę i elewację, które nie są przedłużeniem stadionu, ale mają własny, wyrazisty charakter. To bardzo ładny projekt” – skomentował Pan Grabianowski.

 

Nautilus Gdańsk to nowoczesny obiektu edukacyjno-rozrywkowy, złożony z Egzotycznej Laguny, oceanarium, świata wirtualnej rzeczywistości oraz hotelu z zapleczem konferencyjnym i galerią medyczną. Cały kompleks będzie uzupełniony funkcjami dodatkowymi, takimi jak gastronomia, handel czy drobne usługi. Tematem przewodnim obiektu będzie Ameryka Południowa, a inwestor obiecuje całkowicie nowy format zwiedzania oparty o „przeżycia” i dobre emocje tworzone podczas odwiedzin. Obiekt o powierzchni ponad 50 tys. m2 będzie należał do największych w Europie, a jego otwarcie zaplanowane jest na 2022r.

NAUTILUS W LICZBACH

NAUTILUS WIZUALIZACJE

Za realizację inwestycji odpowiada Konsorcjum PFI Future, działające w partnerstwie z właścicielem stadionu – spółką Arena Gdańsk - na podstawie konkursu rozstrzygniętego w 2017r. i umowy inwestycyjnej podpisanej w kwietniu 2018r. Pomimo iż Nautilus Gdańsk nie jest realizowany w klasycznym trybie PPP, to został on doceniony przez Departament PPP Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, jako spełniający ważną rolę w rozwoju inwestycji partnerskich w Polsce.

 

Zobacz więcej aktualności >>

 

Partnerzy strony